Jak dbać o wątrobę?

Zła dieta, obfitująca w przetworzone jedzenie, do tego odżywki takie jak alkohol i papierosy oraz brak aktywności fizycznej sprawiają, że nasza wątroba z roku na rok będzie pracowała mniej wydajnie. Taki tryb życia może doprowadzić do poważnych chorób oraz drogich wizyt u hepatologa. Dowiedz się jak temu zapobiec.

o biopsji wątroby

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele ważnych funkcji w naszym organizmie pełni wątroba. Ten największy narząd odpowiada za krzepliwość krwi, uczestniczy w procesach rozkładu tłuszczy oraz termoregulacji, oczyszcza organizm z toksyn, pozwala na zmagazynowanie kluczowych w naszym organizmie witamin oraz przekształca węglowodany w łatwą do przyswojenia dla nas glukozę. Ale to tylko nieliczne funkcje jakie pełni wątroba. Niestety, zaniedbywana może doprowadzić do chorób, takich jak: niewydolność wątroby, marskość, otłuszczenie a nawet rak.

Dieta a zdrowa wątroba

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego należy spożywać:

  • dużo surowych owoców oraz warzyw – szczególnie zielonych, takich jak: brokuły, brukselka, zielony ogórek, szpinak; pracę wątroby wspomoże też czosnek i cebula;
  • produkty bogate w białko: chude mięso (drób, ryby), ale i groszek, soczewicę, fasolę, cieciorkę;
  • naturalne produkty;
  • produkty z pełnego ziarna: chleby, makarony, ryż;
  • kasze: gryczaną, jaglaną, pęczak;
  • zdrowe tłuszcze: orzechy, pestki słonecznika, dyni, olej lniany, oliwa z oliwek.

Unikać zaś należy:

  • przetworzonego jedzenia,
  • cukrów,
  • nadmiernej ilości kofeiny,

Pamiętaj, by twoja dieta była różnorodna. Staja się unikać smażenia, gdyż w znaczący sposób utrudnia to pracę wątroby.

biopsja wątroby a fibroscan

Gdy wątroba zachoruje

Jeśli twoja wątroba będzie wysyłała niepokojące sygnały w postaci: bólu w prawym boku, nudności, wzdęć (zwłaszcza po spożyciu produktów bogatych w tłuszcze), żółtego zabarwienie skóry, wymiotów – warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w pierwszej kolejności zleci badania krwi. Następnie może skierować na dalsze badania do hepatologa. Jest to specjalista od chorób wątroby.

Kontakt

Niestety, by ustalić przyczynę chorej wątroby hepatolog może zlecić wykonie takich badań jak: biopsja wątroby czy badanie FibroScanem. Nie należy się jednak ich bać.

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-watroby-wskazania-i-przeciwwskazania-przebieg-wyniki

Biopsja wątroby jest zabiegiem inwazyjnym, polegającym na wkłuciu się specjalną igłą do wątroby w celu pobrania jej wycinka do dalszych badań laboratoryjnych. Z kolei zabieg z wykorzystaniem FibroScanu polega na badaniu wątroby przy użyciu fal mechanicznych o niskiej częstotliwości. Ocenie podlega szybkość, z jaką fale przechodzą przez poszczególne warstwy narządu.  Mimo, że zabieg przy użyciu FibroScanu jest badaniem znacznie bardziej komfortowym dla pacjenta, to jednak nie odpowiada na pytanie co wywołało chorobę wątroby – jak to jest przypadku biopsji wątroby – a jedynie określa stopień jej zachorowania.

http://www.intermedis.pl/biopsja-watroby/

Specjalistyczne Centrum Medyczne INTERMEDIS

ul. Jana Długosza 4, 51-162 Wrocław

tel. +48 71 72 34 500

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *