Prywatny dom seniora – opcja pełna możliwości

Kolekcja lalek Barbie lub kolorowe lego, dobre studia i satysfakcjonująca praca, a potem wymarzone mieszkanie, dzieci i w końcu wnuki – wraz z upływem lat zmieniają się nasze potrzeby i pragnienia. Spełnianie marzeń daje nam siłę i motywuje do działania. Jednak zarówno te małe, jak i większe życzenia, wymagają wiary w siebie, życzliwych ludzi oraz zdrowia, na którego stan wpływa nie sam wiek, a prowadzony tryb życia, poczucie bycia potrzebnym i ważnym. Codzienność w prywatnych domach opieki wypełniona jest towarzyskimi spotkaniami, radością, a także zasłużonym czasem dla siebie i spokojem, ogranicza działanie niebezpiecznych stresorów. Niezależnie od tego, ile mamy lat, do prawdziwego szczęścia potrzebujemy obecności i wsparcia drugiego człowieka.

Dlaczego tak ważny jest dobry wybór mieszkania dla seniorów

Choć stereotyp zmęczonego i smutnego staruszka ulega zatarciu, dom starości wciąż jeszcze kojarzony jest z ponurym szpitalem i samotnością.

Niesłusznie! Współczesny senior aktywnie kształtuje własną rzeczywistość, poszerza wiedzę o świecie i swoich prawach, nie rezygnuje z życia towarzyskiego, ani pasji. Poczucie sprawowania kontroli nad własnym życiem stanowi niezbędny element zdrowia psychicznego, dlatego ważne jest przebywanie w miejscu, gdzie czujemy się bezpiecznie. Nowoczesne konstrukcje budowlane uwzględniają różne poziomy sprawności fizycznej potencjalnych mieszkańców, umożliwiając im samodzielność, o którą mogą zadbać także poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych, odbywających się w salkach aktywności prywatnego domu seniora.

Grupowe ćwiczenia sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i poznawaniu ludzi o podobnych poglądach lub zainteresowaniach. Integrację towarzyską wspomagają także liczne kluby tematyczne, zrzeszające podróżników lub miłośników teatru. Choć życie w mieszkaniach dla seniorów wypełnione jest tańcem, śpiewem i śmiechem, spełniają one jednocześnie funkcje domu, w którym można się wyciszyć oraz odpocząć. Samodzielnie ustalany tryb dnia i zapewniona prywatność wpływają na decyzję seniorów o pobycie czasowym w domu opieki.

Bliska obecność wykwalifikowanego personelu, rozwijające aktywności na wyciągnięcie ręki i wysoki standard budownictwa to dodatki, zapewniające godną jesień życia.

Nieprzemijanie

Rozwijające się technologie zrewolucjonizowały funkcjonowanie człowieka. Wzrastająca długość życia Polaków, ich samoświadomość i chęć bycia aktywnym sprawiły, że zmieniły się wymagania i potrzeby seniorów – to do nich muszą się teraz dostosować prywatne domy opieki.

Współcześni emeryci nie godzą się na bierne przemijanie, a coraz bardziej dostosowana, miejska infrastruktura ułatwia im korzystanie z popularnych dóbr. Chętne uczestnictwo w różnorodnych zajęciach, prowadzonych m.in przez Uniwersytety Trzeciego Wieku lub przez instruktorów podczas pobytów czasowych dla seniorów, zapobiega poczuciu osamotnienia, umożliwia rozwijanie pasji i nawiązywanie wartościowych przyjaźni.

Wielu z uczestników, by uniknąć powrotu do pustego pokoju, uwięzienia przez strome schody lub po prostu z chęci zadbania o samopoczucie psychofizyczne, decyduje się zamieszkać w prywatnym domu seniora, który pozwala być samemu, ale nie godzi się na poczucie bycia osamotnionym. A to w dzisiejszym świecie bardzo istotna wartość.


 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *